Verzuim is een vorm van zelfregulatie.

Posted on

Medisch is er vaak weinig aan de hand, maar verzuim is in veel organisaties wel een heel hardnekkig verschijnsel. Meestal is het een vorm van zelfregulatie.

Een medewerker die te veel ballen in de lucht heeft, die over zijn grenzen gaat, spanning ervaart, weinig invloed voelt of continu in de overlevingsstand staat, zoekt onbewust naar herstelmogelijkheden. En verzuim is een supersnelle en effectieve manier om de nodige ruimte te maken.

Dat maakt verzuim tot logisch, menselijk gedrag.

De vraag zou dus in elke organisatie moeten zijn:
Welke andere vormen van zelfregulatie maken we mogelijk, zodat verzuim niet een logische uitweg wordt?

Want als iemand alleen ruimte kan maken door zich ziek te melden, dan heeft de organisatie iets gemist.

Het gedragseffect Model

In mijn Gedragseffect Model kijken we niet alleen naar het zichtbare gedrag – het verzuim – maar vooral naar de functie ervan. Gedrag heeft namelijk altijd een effect. En als dat effect gewenst is dan wordt het gedrag bekrachtigd.

Verzuim levert direct iets op:

  1. Rust
  2. Minder prikkels
  3. Tijd voor herstel
  4. Tijd voor iets anders belangrijks
  5. Afstand van spanning of conflicten
  6. Het gevoel weer even grip te krijgen

Zolang alternatieven minder aantrekkelijk zijn, blijft verzuim een logische keuze. Je moet andere vormen van zelfregulatie minstens zo aantrekkelijk maken.

Ik denk aan:

-Tijdig kunnen remmen en herstellen zonder schuldgevoel

-Werk kunnen aanpassen voordat iemand uitvalt

-Een leidinggevende die werkvermogen preventief bespreekbaar maakt

-Meer invloed op taken, werktijden of prioriteiten

-Ruimte om van een andere regeling dan ziekteverzuim gebruik te maken, zonder dat het vakantiedagen kost

-Preventie en inzetbaarheid belonen

Maar belangrijker is wat medewerkers zelf denken wat nodig is en wat gaat werken. Ontwikkel daarom samen met je team een inzetbaarheidsprotocol!

De kunst van verzuimpreventie is om inzetbaarheid aantrekkelijker te maken.

 

Training aanvragen

Wil je leidinggevenden sterker maken in het voeren van verzuim- en inzetbaarheidsgesprekken?

Bekijk onze mogelijkheden:
De incompany training inzetbaarheidsgesprekken voor leidinggevenden of training verzuimgesprekken voor leidinggevenden.
De online training verzuimgesprekken of training medewerkers inzetbaar houden.

Gretha Braakhekke | expert verzuimpreventie | specialist duurzame inzetbaarheid | trainer effectieve verzuimgesprekken en inzetbaarheidsgesprekken

Back to the overview